אח נולד

"הבטן של אמא לפתע שמנה, איך זה קרה לה לפתע פתאום אולי היא בלעה אבטיח אדום"
וכמה ספרים נכתבו בנושא וכמה הכנות שלא נעשה…
.
שינוי הסטטוס מילד יחיד לילד בכור והמעבר מהורות לילד אחד להורות לשני ילדים, הם אתגר משמעותי וגדול.
אמירות כמו: "אתה הגדול- הוא קטן אולי תוותר" , "הוא רק תינוק", "הוא לא מבין". עלולות לייצר תחושת בלבול-במיוחד אצל זה שעד לפני מספר ימים- היה "הנסיך" ובן למשפחת מלוכה.
זה נכון שמבחינה כרונולוגית הוא גדול יותר, אך קשה לומר שפעוט בן שנתיים או שלוש – הוא ילד גדול. נכון?
תוסיפו לזה את האמביוולנטיות שלכם כהורים ואת תחושת האשם שמלווה אתכם על זה שהפכתם פתאם להיות הורים לשניים. לזה מתווספת תשומת הלב שצריכה להתחלק בהתאם- ולעיתים באופן טבעי מוסבת לתינוק החדש- במיוחד אם מדובר בתינוק נרגן ובכיין. כל אלו הופכים את המציאות החדשה לתהליך מאתגר הדורש הכנה והתגייסות. אז נכתבו עשרות ספרים בנושא ואני ממש בעד הכנה. אבל כאשר מדובר באח חדש, כמעט כל הכנה תאורטית בטלה בשישים מול המציאות החדשה בבית שאף אחד לא יודע ומסוגל לתכננה מראש.
ובכל זאת מה אני ממליצה ברמה הפרקטית?

1. הימנעו משינויים דרמטיים בתקופה שסמוכה להולדת התינוק. זה לא זמן למעבר חדר או מעבר למיטה חדשה. זה גם לא זמן לגמול את התינוק ממוצץ או חיתול. להפך- שינויים דרמטיים עלולים להקשות ולייצר את הפעולה ההפוכה.
2.הקפידו לחלק את הזמן עם הילדים בצורה הגיונית-אני בעד לגייס לעזרה את מי שניתן לטיפול בתינוק החדש ולהקדיש זמן איכות דווקא לזה ששינה סטטוס.
3. הימנעו מאמירות בסגנון: "איזה בוגר אתה", "אתה ממש גדול" אמצו משפטים המחזקים את ההנאה שלכם איתו.
בסגנון: "איזה כיף לשחק יחד"
4.אם ה-"הבכור" נוהג באלימות משבו לו את מעשיו-הסתכלו עליו ותאמרו לו – "אתה הרבצת" ואז, הרחיקו אותו מעט. כך, תסמנו לו שזו לא התנהגות ראויה. אני מציעה להימנע ממשפטים כגון: "זה כואב לו" "זה לא נעים לו" זה רק יחזק את ההתנהגות- הרי בא לו קצת להציק לתינוק החדש והמעצבן ולכן משפטים בסגנון הזה יאשרו שהמטרה אכן הושגה.
5. הימנעו מתשומת לב יתרה ועיסוק מיותר סביב מעשה לא ראוי. אלו -עלולים להגביר ההתנהגות.
5. נסו לזהות מהם הטריגרים האלימים ומתי הם מתרחשים.
6.הקפידו על ארוחת ערב משותפת.
7. הקפידו לא לוותר על טקס השינה ועל זמן האיכות לפני השינה גם אם יש יום מאתגר במיוחד. במקסימום הכניסו את הקטן למנשא והקדישו את הזמן לבכור.
8. תאפשרו לבכור לגעת, וללטף את אחיו אפילו להרימו בסיוע שלכם (כמובן בהשגחה) כולם ירוויחו מזה במיוחד זה שנולד. אם תרחיקו אותו זה עלול לסקרן יותר ולגרום לו להתקרב ולבחון מקרוב מדוע מדירים אותו מזה.
9.יצרו פעילויות משותפות זמן מעולה להכניס את הרך הנולד למנשא. שימו מוסיקה ברקע, ריקדו יחד,שחקו יחד, תהנו יחד.
10.המנעו ממבטי רחמים המופנים לבכור ובכלל מתחושת חמלה. אח זה כיף! אח זו מתנה. נכון, זה קצת "שונאים סיפור אהבה" אבל זה הדבר הכי מדהים שאתם יכולים להעניק לו.
אני לא מכירה מישהו שהיה מוותר על החוויה הזו.