בלוג

"הוא לא רוצה לישון"
"הוא התעורר ב-2:00 לפנות בוקר ופשוט לא רצה לישון.
זה מה שאמרה לי היום אחת האימהות שאני מלווה. האם את בטוחה שהוא לא רצה לישון? שאלתי, "כן" היא ענתה. "הוא התחיל לבכות ולהשתולל, זרק את המוצץ וסימן לי בידו שאוציא אותו מהמיטה". "מתי בפעם האחרונה התעוררת בלילה ואמרת לעצמך אני לא רוצה לישון?" שאלתי אותה."חשבי על סיטואציה בה התעוררת במקרה באמצע הלילה ואיני מדברת על סיטואציות בהן קמת והתקשית לחזור לישון (מה שבהחלט עלול לקרות לתינוקך) או על לילה בו המחשבות הדירו שינה מעינייך אלא, על מצב בו קמת באמצע הלילה, התיישבת על המיטה והצהרת שאת לא רוצה יותר לישון. מצליחה להיזכר?" שאלתי.
"לא שזכור לי" היא ענתה אז הנה ההסבר למה:
השינה שלנו אינה רציפה, קיימות סיבות רבות לכך. יחד עם זאת מה שיהפוך את ההתעוררות בין מחזור למחזור ליקיצה "אמיתית" קשור בחלק גדול מהמקרים לפרשנויות שההורים יתנו לאותה סיטואציה. אותן פרשנויות מובילות את ההורים לנהוג בהתאם. בהתאם לפרשנות כן?!
כאשר פעוט מתעורר בבכי, אין זה אומר שהוא אינו רוצה לישון- ההפך הוא הנכון – הוא מבקש לישון! "לא רוצה לישון" זוהי פרשנות בלבד, אמנם פרשנות זו הגיונית ומתבקשת, אבל העובדה היחידה שקיימת היא שהילד התעורר/בכה. כל השאר- נמצא עמוק בראשה של אימא. כאשר אימא מפרשת את הסיטואציה בצורה כזו, התגובות שלה להתנהגותו יהיו בהתאם, ומן הסתם תגובותיה יהיו מרחיקות שינה הגיוני נכון? אם בפרשנותה הוא אינו רוצה לישון אז, סביר שהיא תצא מהחדר, תדבר אילו ותזרום באופן לא תודעתי עם פרשנותה. לעומת זאת ובעולם מושלם חישבו מה יכול לקרות לו אותה אימא תפרש את הסיטואציה בדרך שונה, אפילו ברמה הסמנטית. לדוגמה:
"זה נכון שהוא התעורר, זה עלול לקרות, הוא גמור מעייפות, כדאי שישן כי בלילה ישנים" סביר,שבמקרה זה פעולותיה יהיו מקרבות שינה. הגיוני נכון? פשוט!
אז כיצד נמנע ומה אני מציעה לעשות בכמה פעולות פשוטות?
1. תרגלו את ההבדל בין עובדות לפרשנויות: עובדה זה מה שנגלה לעין
פרשנות: זה ההסבר האישי (סובייקטיבי) שלי למה שאני רואה.
2. אם בכל זאת נדמה שהתינוק "לא רוצה לישון" זכרו את הפוסט הזה. ככל שאתם תנקטו בפעולות מקרבות שינה (מגע, שקט, חושך, העדר תקשורת מילולית, ג'סטות ) כך, הסיכוי שיחזור לישון הוא גבוה.
3.אל תאמרו: "הוא בחיים לא יירדם" זוהי גם פרשנות. תאמרו- "הוא בסוף יירדם, מקסימום יקח לו קצת זמן והדרך תהיה ארוכה"
4.שימו לב- אם אפיזודת ה-"לא רוצה" מתרחשת בחציו הראשון של הלילה או בחציו השני. למה? כי התעוררויות בחצי הראשון יכולות להעיד על עייפות יתר בעוד התעוררויות בחציו השני של הלילה מעידות על רעב.
5.אם אפיזודת ה-"לא רוצה" מתרחשת יותר משבועיים, מומלץ לפנות לאיש מקצוע ולעבור הדרכת שינה מסודרת לפני שמתקבעים הרגלים לא טובים.
בהצלחה:)