התינוק שלך לא ישן? לא בטוח שהוא צריך ללמוד לישון. יכול להיות שהוא צריך ללמוד משהו אחר.

ני למשל – גרועה באפייה, כזו של שמרים בצק וחלות, אני אחלה בשלנית שבעולם- באמת:) אבל אפייה זה לא הצד החזק שלי.
סדנת אפייה תעזור? אולי כן. השאלה אם בכדי לאפות טוב צריך ללמוד רק לאפות ?!
התמונה מטה לקוחה מטיול החברות האחרון שהיה לפני
מספר חודשים. בסיבוב השופינג (פעם אחת זה היה ודי בחיי????)
אחת החברות העידה על עצמה שהיא, "לא טובה בקניות" שאינה יודעת מה לקנות ,לאן להסתכל, כיצד להתאים לעצמה בגדים ותמיד נכשלת במשימה. זה מיד עורר אצלי את המחשבה – מה היא צריכה ללמוד?
אם ילד מתקשה בלימודים באופן כללי – מה הוא צריך ללמוד? אם הוא ישנן את החומר בהיסטוריה אז הוא כבר לא יפגין קושי בלימודים?
אם תינוק בן שנה לא מתהפך- הוא צריך ללמוד להתהפך או אולי ללמוד משהו אחר? אולי לשנות את מצבו במרחב, להעביר משקל, לרצות להעז…

הבעיה מתחילה מהמענה שניתן לקשיים אותם אנחנו מציפים:
אם אכתוב עכשיו בגוגל : "מתקשה באפיה" יקפצו לי אלף מודעות של סדנאות אפיה ואם אכתוב בפייסבוק בדפי מאמות למינהן שהבן שלי מתקשה בלימודים יציפו אותי במורות פרטיות.
אם אמא תכתוב בפורום מסוים שהבן שלה לא מתהפך יציפו אותה באינספור תרגילים להתהפכות.
אם החברה שלי תכתוב שהיא לא טובה בשופינג חוץ מבעלה שבטח מרוצה מזה, יקפצו עליה 100 סטיילסטיות, סדנאות וחוגים שיבטיחו ללמד אותה לדעת לעשות זאת.
ברוב הדוגמאות והמקרים שצוינו ההצלחה תהיה חלקית.
אם אמא תכתוב ברשת שהילד שלה לא יודע לישון היא תוצף בטכניקות של הרם הורד, לצאת ולהיכנס לגעת ולהתרחק- לטפוח וללטף .
הטכניקות ילמדו, תיווצר תחושה של ארגז כלים עשיר יותר, ללא ספק תהיה עלייה בעקומת הלמידה. אך ברוב הדוגמאות שציינתי פה, סביר שלא תהיה למידה של 100 אחוז.
לי באופן אישי האפיה קשה משום ש- "הדיוק" באפייה הוא המוטיב שקשה לי בשונה מבישול – שם, ליצירתיות יש מקום נרחב, זה פוגש אותי בטוב ולעיתים גם ברע אך בעיקר מאפשר לי להיות יצירתית, אגב- גם במלאכה המקצועית שלי.
סדנת אפייה תשפר באופן חלקי את את המיומנות שלי מאחר והיכולת לדייק נשענת על דברים נוספים שככל הנראה לא בסדנת אפיה ארכוש אותם.
כאשר ילד מתקשה בלימודים, שיעורי עזר יעזרו, בעיקר בכדי לכבות שריפות, אך הסיבה לקשיי הלמידה נשענת לרוב על דברים עמוקים כמו:

חוסר שקט גופני ומנטלי, ארגון גופני, וויסות, מצב רגשי וכמובן מטען גנטי. שכלול של אלו לצורך העניין, יעזור פי מאה משיעורי עזר.
קניית בגדים היא ללא ספק מיומנות ונשענת לא רק על נסיון של שנים (בחיי) אלא על הרבה פרמטרים נוספים ולרוב כלל לא על יכולת או כסף, אלא על כישורים אחרים כגון:
וויסות, תכנון, ארגון, ריכוז, טעם אישי נרכש, סבלנות ותפיסת עצמי.
את כל זה אני כותבת רק בכדי לומר לכם שכאשר התינוק שלכם לא ישן, הוא לא צריך ללמוד לישון! הוא צריך לבנות את הכישורים שבונים את השינה שלו!
זה לא רק סמנטי זה אמיתי!
אולי הוא צריך ללמוד להרפות, ואולי הוא צריך ללמוד להוריד את הראש אולי הוא צריך ללמוד לסמוך ואולי להיות יותר עצמאי ומשוחרר. אז אנא – אל תיפלו לבור הסמנטי הזה של :
"ללמוד לישון", "אימון שינה" וכו זה הרבה יותר עמוק ומערכתי מזה!