כל מה שצריך לדעת על מנשא בד

1.השימוש במנשא רק נראה מסורבל ואולי כמו משימה בלתי אפשרית, אך למעשה תוך פעם פעמים תדעי לעשות בו שימוש, ומניסיון, לא תרצי להחליפו באף מנשא אחר. בכדי להימנע מתחושת הסירבול אני ממליצה תמיד, ללבוש את המנשא לפני היציאה מהבית – כך, הבד לא "יטאטא" את הרצפה ותוכלי לעשות זאת בסביבה הטבעית שלך. חשוב שההכנסה למנשא תהיה הדרגתית ומונחית. כמו כן מומלץ שחווית הכניסה אליו תהיה נעימה ולא מלווה בבכי.
2.התנוחות המומלצות בחודשים הראשונים הן: תנוחת בטן לבטן ותנוחת עירסול. תנוחת בטן לבטן ממקמת את האגן ואת מפרקי הירך של התינוק במנח האידאלי התואם את גילו, אל תחששו מהפישוק שנוצר.
3. אין תינוק ש -"שונא" להיכנס למנשא יש בהחלט תינוקות שמתקשים או לא רגילים לו. בתפיסתי- לתינוקות ה"מתקשים", השימוש במנשא חשוב יותר, מדוע? כי המנשא "מאלץ" את גוף התינוק להיות במצב של הרפיה והתארכות שרירית- אין תינוק שלא זקוק לזה, יש אכן תינוקות ש-"המסע" לשם קשוח יותר, והדרך שייאלצו לעבור תהיה קשה יותר וארוכה יותר.
4.התינוק נולד במצב של כפיפה פיזיולוגית. המנשא מאפשר לתינוק לשמור על התנוחה אליה כה רגיל אך במקביל התוצאה היא הרפיה. המנשא מעביר מסר למערכת העצבים שמערכת השלד והשרירים נתמכת ואין למעשה "צורך" בהחזקות מיותרות. חשבו על זה, כמה זמן יוכל התינוק לשמר תנוחה זו מול כוח הכבידה ללא תמיכה וכמה כוח (שהוא ההפך מהרפיה ) נאלץ התינוק להשקיע אפילו בשכיבה תמימה על הגב?
5.השימוש במנשא משפר את יכולת הרמת הראש בשכיבה על הבטן – ההתארכות השרירית מסייעת בהמשך לקיצור שרירי הצוואר והגב והתוצאה- שכיבה נינוחה על הבטן והרמת ראש.
6. נשיאה בתנוחת בטן לבטן והקפדה על הפניית הראש לשני הצדדים בצורה סימטרית, מאפשרת גם לחוליות הצוואר והגב תנועתיות סימטרית, אלו יובילו ליכולת הראש בהמשך להתמקם בקו האמצע ואף בהמשך להתהפכות סימטרית. אגב, נשיאת התינוק בתנוחת בטן לבטן משמשת לעתים ככלי טיפולי לאסימטריה צווארית (חשוב לקבל הנחיה ברורה מאיש מקצוע)
7.המנשא הוא גירוי מצוין עבור התינוק במיוחד בחודשי החיים הראשונים. הרדמה במנשא (בשימוש מושכל ) בשבועות הראשונים, התואמת את חלונות השינה של התינוק, תסייע בכיוון השעון הביולוגי של התינוק וכמו כן תשמש עבורו פרוזדור ומעבר הדרגתי מהרחם החוצה.
8.תנוחת הערסול המאריכה את שרירי הצוואר מרפה גם את שריר הלשון. תינוקות המתקשים למצוץ מוצץ ואפילו מתקשים ביניקה ברוב המקרים ילפתו את המוצץ בצורה טובה יותר כאשר נמצאים בתנוחת ערסול.
9. בחודשים הראשונים התינוק מושפע ומנוהל על ידי רפלקסים פרימיטיביים כמו מורו ואחיזה. מטרתם המרכזית של רפלקסים אלו היא הגנה על "המערכת" ולכן נוכחותם יותר מחשובה. יחד עם זאת, הנשיאה של התינוק במנשא מייצרת עבור התינוק חשיפה הדרגתית למחוללים (רעש, אור, תחושת נפילה,תנועה )והופכת את החשיפה אליהם להיות מתונה יותר.
מוזמנים לנסות: מחיאת כף מעל ראש התינוק המעורסל במנשא לא תעיר אותו! הוא מבחינתו-בתוך הרחם
10. כמה דגשים:
א. לפני שמכניסים למנשא ובמיוחד בקיץ מומלץ להוריד שכבה אחת של בגדים, המנשא מהווה עוד שכבה ותינוקות- סובלים מחום!
ב. שימו לב, שם המשחק הוא שימוש מושכל. תזהרו מלהפוך את המנשא לכלי ההרדמה המרכזי – זה מקל בגלגלים. אם התינוק שלכם נרדם בקלות במנשא- זה כנראה לא סתם- כנראה מאוד רגיל אליו ומאוד נהנה מחוויות של הרפיה. חוויות אלו אפשר להעניק לו בדרכים אחרות ובשעות הערות.
ג. כאשר רוכשים מנשא בד חשוב לוודא שאורכו לפחות חמישה מטרים ורוחבו לא פחות מ-45 ס"מ
אורך: בכדי שיהיה תואם את מידותיהם של כל מטפליו. רוחב: בכדי שיעטוף את התינוק כראוי וייתן תחושת תמיכה מלאה לאם ולתינוק וישמש אותו עד גיל מאוחר.
ד. לא פחות מחשוב: המנשא הוא פריט לבוש כמו כל פריט אחר
חשוב לקנות צבע ודגם שיתאימו גם לאבא כך לא יהיו לו תירוצים:)
בהצלחה:)