על הקשר בין טמפרמנט טונוס ושינה

ינספור פעמים שמעתי מאמהות את המשפט:
"הוא שונה מאחיו הגדול, לו יש "אופי"! אחיו הגדול ישן לילה שלם כבר מגיל חודש ובכלל היה תינוק רגוע ושלו, והוא?! עושה לנו בית ספר".
אחותי ואני דומות – שתי טיפות מים.
ככה אומרים, אבל האמת היא שאני אף פעם לא הצלחתי להבחין בדמיון החיצוני, אולי בגלל השוני הפנימי בינינו.
אני תמיד הייתי סוערת והיא שקטה יותר. הבלגן וחוסר הסדר תמיד איפיינו אותי בעוד אחותי תמיד הייתה מסודרת וקפדנית. גם הבחירות המקצועיות שעשינו בחיים היו שונות מאוד, בעוד אחותי בחרה ללמוד ראיית חשבון שזה מקצוע ריאלי וברור, אני תמיד חיפשתי את השונה, הלא ברור ואולי אפילו הקצת מרדני.
נולדנו לאותם הורים (ככה אומרים) ומהרגע בו יצאנו לאוויר העולם היינו שונות (ככה מספרים). גדלנו באותה משפחה וספגנו בבית אותו חינוך (אומרים שאותי היה הרבה יותר קשה לחנך…), ובכל זאת השונות בלטה תמיד. אימי לא זוכרת הרבה, אבל לדעתי קיים סיכוי סביר שההתפתחות הפיזית שלנו ואופי השינה שלנו היה שונה.
נו ברור, יכול להיות שלשתי פעוטות שונות כל כך יהיה אותו דפוס שינה?
קוראים לזה טמפרמנט!
כל תינוק נולד עם טמפרמנט שונה. הטמפרמנט ילווה אותו כל חייו וישפיע גם על אופי השינה שלו. מעניין, נכון? וכל כך הגיוני.
איבחון טמפרמנט התינוק מסייע במתן הכלים הטיפוליים ובהתאמת טיפול אישי לכל תינוק באשר הוא! כשמטפלים בקשיי שינה לא מנסים לשנות את הטמפרמנט. אנחנו גם לא מעוניינים לקבוע שטמפרמנט כזה או אחר יפגין קשיי שינה. המטרה היא לזהות מהם הדברים שהתינוק הזה צריך ללמוד כדי לישון טוב. ולשם כך צריך להבין מה הטמפרמנט שלו.
ברור שהטיפול בכל נושא רגשי או התנהגותי שונה מאדם לאדם.
כל מה שאמרתי עכשיו נשמע הגיוני מאוד – כוחה של גנטיקה מצד אחד ובידול גנטי מצד שני.
ויחד עם זאת, ברוב המקרים ניגשים לטפל בקשיי שינה של תינוקות על סמך תשאול ההורים בלבד, בלי לפגוש ולהבין את צורכי התינוק את אופיו ומזגו. מוזר, נכון?
נניח שגם אחותי וגם אני סובלות מכאבי ראש כרוניים – האם הטיפול יהיה אותו טיפול לשתינו בגלל הדמיון הגנטי? ברור שלא.
אז אם החלטתם לשים סוף לקשיי השינה של התינוק או הפעוט שלכם, זכרו שמה שעבד לאחותך, לבת דודה או אפילו לך עם הילד הגדול – לא בהכרח יעבוד עם הילד הזה. כל תינוק הוא מיוחד, כל תינוק הוא עולם ומלואו. טיפול מדויק, מערכתי ומקיף, הוא טיפול שיקח בחשבון את מזג התינוק, את טונוס השרירים שלו, את השלב ההתפתחותי בו הוא נמצא ואת אופיו. כמובן שזה אפשרי רק אם התינוק עצמו עומד במרכז האבחון והטיפול.

אז נ.ב ( חשובים ביותר)
כשאתן פונות לאשת מקצוע בגלל קשיי שינה בדקו טוב
1. שאשת המקצוע מתכוונת לפגוש את הפעוט במעמד ההדרכה.
2 .שהיא לוקחת בחשבון בהתוויה הטיפולית את ההיסטוריה של ההריון והלידה. 3. שהיא מתייחסת לאחוזוני המשקל של תינוקך ולקצב עלייתו במשקל
4. שהיא נותנת מענה לשעות הערות.
5. שהיא מאבחנת את תפקודו והתפתחותו המוטורות והחושית.
6. שהיא מתאימה לו את הגירויים המתאימים לו ככפפה.

בקיצור: שהיא בוגרת שיטת כישורי שינה 0.1 השיטה היחידה ששמה את התינוק כציר מרכזי ומתאימה לו את הטיפול שנכון לו ורק לו!❤❤