אודות

תמונה רונה לפוסטאני רונה אימא של שי ודורון

ב 16 השנים האחרונות אני עוסקת בטיפול ואבחון תינוקות ופעוטות ומומחית לבעיות ועיכובים התפתחותיים של תינוקות ופעוטות בניהם בעיות אורתופדיות ויציבה, עיכובים של שלבי התפתחות, קשיי שינה, ריפלוקס ינקותי ועוד.  גישת הטיפול שלי היא מערכתית וכוללת בתוכה תכנים התנהגותיים  וחושים. כחלק משמעותי מסגל צעד ראשון המקום ממנו באתי, ניהלתי כעשרה קורסי מדריכים ב"מכללת צעד ראשון "בהם הכשרתי כ200 מדריכים. לקחתי חלק בהובלה של תהליכים בארץ ובחול של ילדים עם צרכים מיוחדים וניהלתי מספר שנים את המרכז הטיפולי צעד ראשון. פילסתי דרך לאלפי תינוקות מעוכבים בדרגות שונות בכל שנותי המקצועיות ועזרתי למשפחות רבות לחזור לישון בלילה(תרתי משמע). לפני כ6 שנים הקמתי את העסק שלי ”מעברים" המציע פתרון ומענה לקשיים ועיכובים התפתחותיים של תינוקות, טיפול בילדים בעלי צרכים מיוחדים והדרכה נכונה להורים כמניעה להתהוות עיכובים התפתחותיים וקשיי שינה. שיטת הטיפול שלי היא שיטה מערכתית המורכבת ממספר עקרונות טיפולים ונשענת בין השאר על הידע והנסיון הקליני  השרירי שלדי והאנטומי אותם רכשתי ב20 השנים האחרונות. המוטיב הטיפולי המרכזי שלי אינו עוסק בסוגי הבעיות ההתפתחותיות בהן אני מטפלת אלא במה התינוק צריך ללמוד בכדי להשיג שלב התפתחותי ולצאת ממעגל ההתפתחות המעוכבת. לדוגמא ,כאשר אני פוגשת תינוק בן שנה וחצי שאינו הולך איני שואלת מדוע לא הולך? אלא מה הוא צריך ללמוד בכדי ללכת? כאשר אני מלמדת תינוק בן שנתיים ללכת אני מלמדת אותו ליפול ! ובודקת האם כל המערכות שאמורם להגן עליו מפני נפילה עובדות כהלכה. מעולם לא עסקתי בשאלה מהי התסמונת ממנה התינוק סובל או מהי הגדרתו הרפואית אלא מה הוא צריך ללמוד בכדי להתקדם וכיצד אני יכולה לייצר לו את התנאים הנכונים ללמידה. כאשר פונה אלי משפחה ומספרת שיש להם תינוק עם תסמונת דאון והאם אני יש לי ניסיון עם תינוקות כאלו, לעולם אענה שאני מטפלת בכל תינוק באשר הוא כאשר הקו המנחה שלי הוא מי הוא התינוק ומה הוא צריך ללמוד? מה הם הדברים אותם לא רכש בשנה הראשונה מסיבות כאלו ואחרות וכיצד הקניית מרכיבי למידה ישפרו את תפקודו על אף שסובל מתסמונת זו או אחרת. ההתמחות הנרחבת והמעמיקה שלי היא בעיכובים התפתחותיים מינורים ומזורים כאחד , לדוגמא כאשר מדובר בבעיות אורתופדיות כגון טורטיקוליס, רגל קלובה
( קלאב פוט) ודיסלוקציה של מפרקי הירך הערך הגדול במענה הפאראללי לטיפול הקונבנציונאלי שלרוב מטפל בבעיה אך יוצר תופעת לוואי של עיכובים התפתחותיים. במהלך שנותי המקצועיות העברתי מאות תהליכים ארוכי טווח של תינוקות בעלי תסמונות, פעוטות על הספקטרום ןליווי של תינוקות ופעוטות בעלי שיתוק מוחין וכמובן עם הצלחות מרחיקות לכת.
בין כל התהליכים המשמעותיים שלקחתי בהם חלק, הייתי מנטורית של סדרת האינטרנט "רואה את הנולד" מבית ynet. השנים המקצועיות והעובדה שמאז ומעולם עסקתי בטיפול(רפואה משלימה אוקפנטורה) הובילו אותי לתהות על הקשר הכה ברור וכה מתבקש בין קשיי שינה אצל תינוקות והתפתחותם שהרי ברורה האמונה בקשר ,ההתבוננות בו והטיפול דרך אותו קשר הוביל אותי יחד עם נירה מירון להוציא לאור את השיטה החדשה והיחודית 0.1 העוסקת בעולם התינוק ובבידול הגדול בין תינוק לתינוק. צפייה  טיפול בעשרות אלפי תינוקות במהלך השנים היוותה לי סוג של מחקר וצפייה בתנאי מעבדה על דפוסי התנהגות ודפוסי התפתחות של התינוק והקשר לאופי שנתו. אחוזי ההצלחה הגבוהים עד כלא נתפשים הובילו אותי יחד עם נירה מירון לפתח את השיטה היחידה לטיפול בקשיי שינה השיטה ביחידה שלוקחת את התינוק בחשבון ועוסקת בסיבות השונות בין תינוק לתינוק ולקשיי השינה שלו.השיטה היחידה שמטפלת בקשיי שינה החל מרגע הלידה והשיטה היחידה שמדברת על הקשר הישיר בין התפתחות התינוק לאופי שנתו.
עד כה הוכשרו כ80 מדריכות שעובדות בשיטת 0.1  כישורי שינה.

 

למה מעברים?!

כשיצאתי לדרך עצמאית חשבתי הרבה מאוד זמן על שם אליו אני מתחברת, שם שיכיל בתוכו את כל הנושאים והתחומים בהם אני מתעסקת, שם שדרכו אצליח להעביר את המסר של תכלית עבודתי, את תכלית הינקות וההורות, את הקסם והאתגר לצד החשש שלנו כהורים ,ובמקביל את הכוח והעוצמה של התינוקות במעברים הרבים דרכם הם עוברים בשנה הראשונה לחיים. לא רק ההורים משנים סטטוס ברגע שהתינוק נולד. גם התינוק עובר סדרה ארוכה של מעברים בתחילת דרכו. הוא עובר ממצב של עוברות לינקות, הוא עובר מסביבה בטוחה נטולת כוח כבידה לסביבה חדשה עם חוקים חדשים שבה צריך ללמוד לאזן. הלמידה וההתפתחות לעולם יהיו טמונים במעברים עצמם. באותה נקודה בה אנו מעזים לייצר שינוי, במקום שבו אנו מחליטים לשנות ולהתפתח.  הבנתי במהלך חיי ומנסיוני בחיים, שלרוב המקום הנוח, הוא לא בהכרח המקום המקדם והמניע ושלעיתים העיכובים ההתפתחותיים נובעים מהפחד לשנות ומבחירה להישאר במקום הנוח והמוכר…בעיקר מהפחד ליפול!הכוח והלמידה טמונים במעברים: במעבר מזוגיות להורות, מעוברות לינקות , מערות לשינה, מהרחם החוצה, מכפיפה לזקיפה, מרפלקסים פרימיטיביים לרפלקסים של שיווי משקל, משכיבה על הבטן לשכיבה על הגב, מזחילה להליכה, מינקות לטף, מיניקה ללעיסה, מעבר בין שלבי ההתפתחות הטומן בחובו בחירה לעצמאות ולהתמודדות חדשה עם כוח הכבידה.

אני מזמינה אתכם לחוות להכיר וללמוד את התנאים האופטימליים שהתינוק צריך ואת תפקידנו בהורים במסע זה של חייו.

אשמח לעמוד לשירותכם

רונה ברזילי ליבני

מעברים