תמיכה לאחר לידה

תמיכה וליווי לאחר לידה

הימים הראשונים לאחר הלידה מלווים באושר גדול, בהתרגשות גדולה ובשמחה אינסופית.

photo1

אך יחד עם זאת, אימהות רבות מרגישות מעט חשש ופחד ובעיקר בכל הקשור לטיפול בגור הקטן שהצטרף לחיים .

התחושות הללו לגיטימיות ונורמאליות ומלוות כמעט כל אם טרייה.

האם היית רוצה לדעת מהם התנאים שצריכים להתקיים בכדי שהתינוק שלך יתפתח בדרך הטובה ביותר ויקבל את כל צרכיו?

אם התינוק בוכה, התחילו הגזים, אם אינו מוכן לשכב על הבטן, אם את חוששת להרימו על הידיים או אינך יודעת כיצד, אם אינך יודעת לזהות את סיבות הבכי.

אם את זקוקה לעזרה, לתמיכה לאחר לידה והכוונה בכל הקשור לעולם התינוק ולגידולו.

 מוזמנת להתקשר על כל נושא שמטריד ומדיר שינה מעינייך טלפון: 050-596-4830, או למלא את הטופס ואני אצור איתך קשר.

לאחר שנים רבות של מפגשים עם הורים טריים אני מאמינה ודובקת בעובדה שהכרות בסיסית עם צרכיו של התינוק, מייצרת התחלה רגועה ושלווה יותר ובמובן מסוים מאפשרת להורים להניח את החששות בצד להתבונן בצרכיו של התינוק ולהתמסר אליהם ומאידך מציידת את התינוק בארגז כלים חושי תנועתי המייצר עבורו בסיס התפתחותי יציב ומאורגן.

סיבות, זיהוי, מענה לבכי ודרכי הרגעה.

בכי התינוק  מהווה חלק כמעט בלתי נפרד מהימים והחודשים הראשונים לאחר הלידה, מטרת הבכי בין השאר היא "להפריע" למטפל.

הטבע מצייד את התינוק ביכולת ההישרדותית זו בכדי שבעזרתו יוכל "להודיע" על כל חוסר שביעות רצון שיעמוד בדרכו, הקושי העיקרי של רוב ההורים הוא ברצון מחד לזהות את סיבת הבכי ומאידך חוסר היכולת הלגיטימי לעשות זאת, שהרי סיבות רבות לבכי.

חשוב להבין ראשית שבכי הוא אמצעי תקשורת חשוב!

התינוק בוכה מתוך בהלה למצב אליו נקלע(רעב, עייפות, העדר מגע, כאב, גזים, תחושה של נפילה, ריח חזק, אור חזק, רעש חזק, שינוי תנוחה, בגד לא נוח, הורדה לאמבטיה כבידה) לכן חשוב מאוד להבין שהחשוב מכל זה לתת מענה ותחושת בטחון בראש ובראשונה ופחות לייצר חיפוש אחר הקושי האובייקטיבי שהרי התינוק לא יכול בשום דרך לספר לנו עליו…

הדרך להקנות לתינוק בטחון היא להחזיר אותו למעשה לאותן חוויות רחמיות :מגע, קול, מונוטוניות ,טמפרטורה מדויקת וכמה שפחות התמודדות עם כח משיכה(ערסול בתמיכה) הקניית התנאים הללו ומענה של "עסקים כרגיל "מייצרים מצב רגוע יותר עבור התינוק ומנטרלים את המעגלים של בכי ובהלת המטפל.

ליווי רגשי לאימא תוך השמת דגש על הקשר בים הפחדים והחששות לבכי התינוק.

לצד האושר הגדול מיד לאחר הלידה, הימים הראשונים מלווים בירידה הורמונלית ובמצבי רוח בלתי נשלטים .לצד הקשיים האובייקטיבים שצצים, חוסר השינה, בכי התינוק והקושי בזיהוי, ההנקה שלעיתים מלווה בגודש ובכאב ובכלל השינוי הדרמטי שנכנס כרוח סערה לחיים.

כל אלו לעיתים מייצרים בלבול בין האושר הגדול והציפייה לתינוק החדש לבין הקושי והתמודדות עם המצב החדש .

חשוב להבין שההתנהלות של סביבת התינוק(הורים משפחה) חשובה ומשפיעה בין השאר על התפתחותו המוטורית והחושית של התינוק.

ליווי והקניית כלים ליצירת תנאים טובים יותר להתפתחות יכולה לייצר מציאות פשוטה יותר ובטוחה יותר הן לאימא והן לתינוק.

על ידי הבנת צרכי התינוק ומענה להם ועל ידי מספר כלים פשוטים שיכולים לאפשר לאימא לישון יותר טוב, לאכול יותר טוב, ובעיקר להישאר נאמנה גם למי שהייתה קודם ללידה, החוויה הראשונית יכולה להיות נעימה וקלה יותר/

 

תנאים וגירויים 0-3 חודשים.

מתנה ליולדתשלושת החודשים הראשונים הסמוכים ללידה משולים "לטרימסטר רביעי" וזאת משום שהתינוק למעשה נולד כמעט ללא יכולות נתון לרפלקסים ומונע מתוך דחפים הישרדותיים בלבד, התינוק נולד בכפיפה פיסיולוגית וזאת בשל המנח בו שעה בתוך הרחם ותהליך ההזדקפות הוא תהליך שאמור לקחת מספר חודשים.

מתוך הבנה זו' התנאים שהתינוק צריך לקבל הם תנאים מאוד דומים לתנאים שקיבל בתוך הרחם והחשיפה לתנאים אחרים ולגירויים אחרים צריכה להיות הדרגתית ומתונה, חשוב מאוד להקפיד על תמיכה מלאה ועל מעברים מתונים ובטוחים, ולהשתמש בדרכי הרגעה וגירויים המוכרים לו ומשרים עליו בטחון, וכמובן תנאי הכרחי הוא הורה שמתנהל בבטחה!

הסקרנות של התינוק נובעת מתוך חישה (מגע,תנועה,קול)ובשלב הזה פחות מתוך ויזואליה(ספרים,צעצועיים,מוביילים) התינוק יירגע ויחוש בטחון כאשר ייחשף לגירויים שמכיר!

תחושת בטחון היא זו שבסופו של דבר מובילה ללמידה!

לכן הלמידה הקוגניטיבית נשענת על החשיפה החושית הנכונה והאיכותית והתנאים והגירויים אותם צריך לקבל צריכים  בשלב זה להיות חושיים בלבד.

 

גזים.

כאבים הנובעים מגזים הם תופעה שכיחה ומוכרת מאוד בעולם התינוקות כאבי הגזים נובעים בין השאר מהתהוות מערכת העיכול שלמעשה חדשה עבור התינוק. לעיתים גזים יכולים לנבוע ממזון לא מתאים אך כמעט ואין תינוק שאינו חווה את החוויה הזו בצורה כזו או אחרת. כאבי הגזים באים לידי ביטוי בבכי מתגבר, כיווצים ,התקשחות הגוף וזריקת הגב לאחור במיוחד כשעה לאחר האוכל ובשעות הערב כשמערכת העיכול מלאה .

ישנם אינספור תרגילים ופתרונות בכדי להקדים תרופה למכה "המכינים"" את הקיבה לקבלת המזון בצורה "חלקה" יותר מחד ומאידך תהליכים המקלים על התינוק בזמן התקף.

חשוב להבין שגם אם התינוק סובל מאוד מגזים התנהלות הסביבה בבטחה ו"בעסקים כרגיל" פותרת כבר חצי מהקושי .

 

דרכי נשיאה ותנוחות מומלצות.

משך תשעה חודשים שהה התינוק בתוך הרחם בתנוחה מעורסלת  ככל שההיריון התקדם ככה המקום הפך להיות צפוף יותר ודרש מהתינוק להתכופף יותר ויותר. מאחר והתקופה הרחמית נתפשת לתינוק כתקופה בטוחה ומדויקת מבחינת התנאים והגירויים שקיבל "חיקוי" של עולם הרחם מוביל את התינוק לתחושת בטחה.

 

ערסול:

  • מקנה תחושת בטחון.
  • בתנוחה זו התינוק נמצא בהרפיה מלאה ולכן מקל על גזים.
  • בתנוחה זו התינוק מרגיש נתמך וכך צריך להתמודד פחות עם כח הכבידה.
  • תנוחת הערסול מדמה שכיבה על הבן מבחינה ביומכנית ולכן חשובה להתפתחות.
  • בתנוחה זו ידי התינוק מובלות לקו האמצע.
  • תנוחת הערסול מהווה את המרחק האופטימאלי בו יכול התינוק ליצור קשר עין (כ20 ס"מ)
  • התינוק נמצא בכפיפה פיסיולוגית וצריך להזדקף בהדרגה תנוחת הערסול מובילה להזדקפות.

 

שימוש במנשא.

שימוש במנשאשימוש במנשא מדמה לתינוק את שהותו לרחם ומייצר לו הסתגלות הדרגתית לעולם התינוק עטוף ומוחזק בכל ס"מ בגופו ולמעשה המנשא "מגן" עליו  מפני כח הכבידה ונותן לו תחושה של קירבה לאימא

שימוש במנשא המאפשר נשיאה של בטן לבטן או תנוחת ערסול מומלץ מאוד בחודשים הראשונים. התינוק קרוב לאימא שומע את רחשי ליבה ונשימתה ולמעשה מרגיש כאילו עדיין נמצא בפנים.

גם לאימא שימוש במנשא יכול לתרום בכל שמאפשר מחד קרבה לתינוק ומאידך מקנה שתי ידיים הפנויות לעיסוק בדברים אחרים.