בעיות אורטופדיות

קיימותמספר בעיות אורתופדיות שכיחות בעולם התינוקות ,חלקן נובעות מרקע גנטי וחלקן יכולות יכולות להיות קשורות לסביבה הרחמית בה שהה התינוק (בטן קטנה, מנח עכוז, לידה מכשירנית ,לידה חפוזה)

בעיות אורטופדיות אצל תינוקות לעיתים בעיות אורתופדיות שונות יכולות לצוץ בשבועות הסמוכים ללידה.

חלק מהבעיות האורתופדיות מאובחנות סמוך ללידה ולרפואה הקונבנציונלית מספר שיטות ריפוי והתייחסות. וחלק מהבעיות מאובחנות רק לאחר שהתינוק מתחיל ללכת.

אבחון הבעיה והתייחסות בזמן ,ישפיעו על דפוסי היציבה בגילאים מאוחרים.

האבחון התפקודי תפקידו לתת התייחסות הוליסטית(שלמה)לשלד והשרירים ולוודא שהתינוק עובר דרך שלבי ההתפתחות ומשיג אותם על אף הקושי האובייקטיבי בו נמצא. וזאת בהתחשב שלעיתים הטיפולים הרפואים מטפלים בבעיה אך מאידך יכולים להשפיע על ההתפתחות והמעבר בין השלבים בזמן.

האבחון התפקודי למעשה מייצר למידה והבנה של אותם דפוסי למידה אותם התינוק לא רכש בעקבות הבעיה האורתופדית .

הנחת היסוד נובעת מכך שעל אף שהבעיה האורתופדית היא נקודתית למעשה כל הגוף מושפע ומתוך הנחת יסוד זו טיפול הוליסטי(שלם)והתייחסות לכל מערך השלד והשרירים יכול להשפיע ולתת פתרון עמוק ויסודי לבעיה תוך כדי שמירה על רצף התפתחותי מאורגן ואיכותי.

 

בעיות אורתופדיות שכיחות:

טורטיקוליס:

קיצור של השריר הצווארי scm לרוב נובע מתנוחה מסוימת בה שהה התינוק בתוך הרחם. אך יכול להיות גם על רקע גנטי.

ביטוי:

  • חוסר שוויון שרירי בין צד ימין לצד שמאל במיוחד בצוואר אך גם לאורך השלד.
  • נטיית הראש הצידה.
  • מבנה "בננתי" (הנובע מחוסר איזון שרירי בין שני הצדדים).
  • העדפת צד בנשיאה על הידיים.
  • העדפת צד בשכיבה על הרצפה.
  • קושי בשכיבה על הבטן.
  • קושי בהרמת הראש
  • לעיתים העדפת שד מסוים ביניקה.
  • קושי ביצירת רפלקסים של שיווי משקל ובעקבות כך פיצוי של חלקי הגוף השונים.
  • אסימטריה התפתחותית(שכיבה על צד אחד, התהפכות דרך צד אחד ,זחילה לא סימטרית)

דרכי טיפול:

ההתייחסות לטורטיקוליס היא התייחסות מערכתית ולמעשה הטיפול מתייחס למצב אסימטרי שלדי מתוך הבנה ששריר מקוצר משפיע גם על השלד ועל סיבוב החוליות הצואריות ומכאן משפיע גם על החוליות הגוויות ,הנחת יסוד זו משפיעה למעשה על כל אופן הטיפול ולכן הטיפול הוא לא רק בשריר עצמו ובאזור הצווארי  אלא מערכתי ונותן מענה גם לתנועתיות הגב והשלד.

 

 

מניפולציות לשריר הצוארי "ומתיחתו "ישפיעו נקודתית אך לא בהכרח יתנו מענה הוליסטי לגוף כולו, לכאורה הצוואר יחזור לקדמותו  ויטופל אך למעשה תישאר עדין אסימטריה לאורך השלד.

ההתייחסות לטורטיקוליס היא התייחסות הוליסטית והטיפול הוא למעשה בכל הגוף ולא רק בשריר עצמו בכדי לייצר סימטריה ותנועתיות נכונה ומאורגנת בהמשך.

מעבר דרך שלבי ההתפתחות בצורה סימטרית גם הוא גורם משפיע .

 

דיסלוקציה במפרקי ירך:

 

אחד מהבדיקות החשובות שיש לבצע כשישה שבועות לאחר הלידה היא אולטרה-סאונד של מפרקי הירכיים, בדיקה זו בעצם מאשרת את בשלות המפרק ומוודא שאין בעיית פריקה.

לעיתים ממספר סיבות: גנטיות רחמיות, המפרק אינו בשל או נמצא במצב של פריקה ישנם מספר דרגות חומרה .

חשוב לציין שברוב המקרים הפריקה היא בצד אחד בלבד והתופעה שכיחה יותר אצל בנות.

שיטת הטיפול הקונבנציונאלית היא טיפול בהחתלה כפולה הוא ברצועות על שם "פבליק "הרעיון המרכזי הוא לייצר מצב אידיאלי של פיסוק בכדי לאפשר להמפרק להיכנס למקומו.

אבחון וליווי התפתחותי מרגע השימוש ברצועות הוא חשוב ביותר משום שלמעשה הרצועות מקבעות את הגב ולא מאפשרות בהכרח לתינוק להתפתח באופן טבעי  ובמקביל  יכוליםלהיווצר עיכובים התפתחותיים.

ההמלצה הרפואית לרוב היא שימוש ברצועות במשך 23 שעות ביממה ,עובדה זו בעצם משאירה שעה אחת תמימה להתנהלויות היומיומיות כגון :אמבטיה,החלפה וכדומה..

ישנן המלצות רבות היכולות לשלב בין ההמלצות הרפואיות הניתנות מבלי לגרוע חלילה מהן ובמקביל לתת התייחסות לתנאים להם השלד והשרירים של התינוק זקוקים בכדי להתפתח ולעבור דרך שלבי ההתפתחות.